Trabzon Kızlar Manastırı

Yapılış tarihi 3.Alexios zamanında yani 14.yüzyıla varan Trabzon'un ikonik yapılarından Kızlar manastırı, Boztepe'nin yamacında şehre hakim bir alanda kurulmuştur.

Geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Trabzon'un merkezinde, Ortahisar içinde yer alan Kızlar Manastırı'nın etrafı yüksek koruma duvarları ile çevrilmiştir.

Geçmişten günümüze pek çok kez restorasyon geçiren Kızlar manastırı, 19. yüzyıl sonlarında son halini almıştır.

Mart 2014'te, yapının aslına uygun büyük bir restorasyon yapılmıştır. Manastırın ilk hali, kaya kilisesi, şapel ve birkaç odadan oluşuyordu.

Şehir merkezine yakın olması dolayısıyla rahat ziyaret edilebilen Kızlar Manastırı, güney tarafında içinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişinde şapel ve birkaç odadan oluşuyor. Kaya kilisesi içinde kitabeler, 3. Alexios'un eşi Theodora ve annesi Eirene'nin portreleri yer alıyor.

Trabzon Kızlar Manastırı, Sumela veya Vazelon manastırlarının bir minyatürü şeklinde tasarlanmıştır. Manastırın yapısı kutsal bir mağara ile tamamlanır.Günümüze kadar gelmeyi başarmış olan yapının taş kısımları, bu yapının Orta çağ zamanında yapılmış olduğu hissini uyandırmaktadır.

Tarihi yapısı ve ambiansı ile yerli ve yabancı turistlerden sürekli ilgi görmektedir. Manastırın mülkiyeti, 2019 yılında büyükşehir belediyesine devredilmiştir. Manastırda misafirhane olarak kullanılan 4 katlı bir yerleşke bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Trabzon Kızlar Manastırı, merkeze 15 km uzaklıktadır. Dilerseniz kişisel aracınızda, dilerseniz minibüsle Trabzon Kızlar Manastırı'na ulaşabilirsiniz. Kızlar manastırı giriş ücretlidir. Hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Siz de Trabzon Kızlar Manastırı ziyaretiniz için bir araç kiralamak isterseniz, oto kiralama sitemiz Trabzon Oto Kiralama sitemizden, kendiniz ve aileniz için en uygun araçları bulabilir, Trabzon seyahatinizi mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Siz, Trabzon'a yapacağınız seyahatinizi planlayın. Biz kiralayacağınız araç ile ilgili her türlü detayı sizin için organize edelim.

WhatsApp'tan yazın