Tarihi Trabzon Bakırcılar Çarşısı

Karadeniz bölgesinin en önemli yeraltı kaynaklarından biri bakırdır. Bölgenin zengin bakır yataklarından çıkartılan bakır madeni, Karadeniz'in en gelişmiş ticaret ve kültür şehri Trabzon'daki atölyelerde işlenmişti. Trabzon'da tarihsel süreçte bakır ev ve mutfak eşyalarının yapımında kullanılıyordu. Ve bakır, bölgenin en önemli sanayi ürünlerini ortaya çıkarıyordu. Öyle ki, Osmanlı saraylarındaki kaplar, trabzonlu ustaların ellerinden çıkan ürünlerdi.

Bakırın sanatla buluştuğu adres

Bakır madeninin bolluğu, hayatın her alanında kullanılmasını sağladı. Bu yoğun kullanım da bakır konusundaki ustalığın gelişimini sağladı. Ayrıca Trabzon'un bir liman şehri olması, bakırdan elde edilen ürünlerin imparatorluğun pek çok şehrine ulaşmasına katkı sağlamış oldu.

Trabzon'daki atölyeler, Ortaçağ'dan günümüze kadarki geçen süreçte, bakır madenini en iyi biçimde işlemiş, onu hayatın her anına değer katan eşyalara çevirmişlerdir. Trabzonlu bakır ustaları, mükemmel bakır işçilikleri ile, günümüzde de popularitesini halen korumaktadır. Burada çalışan ustalar, mesleki eğitimlerini genelde babadan-dededen almışlardır.

Dönüşte sevdikleriniz için hediyeler alın

Siz de Trabzon ziyaretinizin dönüşünde, sevdikleriniz için, Trabzon'dan bir hatıra hediyelik götürmek isterseniz, Trabzon Bakırcılar Çarşısındaki bakırcılardan, bakır sanatının mükemmel örneklerinden satın alabilir, bu eşsiz eşyalarla sevdiklerinize hoş sürprizler yapabilirsiniz. Bakırcılık sanatının en özel örneklerini görebileceğiniz çarşımızdan alacağınız küçük hediyelikler, onları eminiz ki çok mutlu edecek.

Nasıl giderim?

Şimdi de, bakır sanatının en güzel ve en nadir örneklerine rastlayacağınız Tarihi Trabzon Bakırcılar çarşısına nasıl gidebileceğiniz ile ilgili bilgi verelim. Bakırcılar çarşısı, Trabzon'un merkezindeki çarşı içerisinde yer almaktadır. Bakırcılar çarşısı, 09:00 - 18:00 arasında ziyaret edilebilmektedir. Çarşı ile ilgili Google'den edindiğimiz verilere göre, tarihi çarşının en yoğun olduğu zamanlar genellikle 15:00 sıralarıdır. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, ziyaretinizi bu saat aralıkları dışında kalan saatler içinde planlamanızı öneririz.

Bakırcılar Çarşısı'na gitmek için araç kiralayın

Trabzon Havalimanı ile Tarihi Trabzon Bakırcılar Çarşısı arasındaki mesafe 6 km kadardır. Dilerseniz, seyahatinizi planladığınız tarihlerde, Trabzon Havalimanı Araç Kiralama sitemizden, dilediğiniz özelliklerde harika bir araç kiralayabilir, Trabzon Bakırcılar Çarşısı'na yapacağınız ziyaretinizi daha da keyifli bir hale getirebilirsiniz.

WhatsApp'tan yazın