Uzungöl

Uzungöl, Trabzon'un Çaykara ilçesinde yer alan, son zamanların yerli ve yabancı turistleri tarafından yoğun biçimde ziyaret edilen turistik yerleşim alanıdır. Bölge adını, kıyısında bulunduğu Uzungöl'den almaktadır.

Ayrıca bölgenin içinde Uzungöl Tabiat Parkı yer almaktadır.

Uzungöl, Trabzon Merkez'e uzaklığı 99 kilometre, Çaykara ilçesine olan uzaklığı ise 19km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1090m yüksekliktedir. Boyu 1000 metre, eni 500 metre ve derinliği ise 15 metre civarındadır. Trabzon Merkez'den Uzungöl'e araçla bir buçuk saatte ulaşılmaktadır. Gölün çevresinde yer alan dik yamaçlar ve yamaçları kaplamış olan ladin ormanları ile mükemmel bir tablonun içindeymişsiniz hissi uyandırmaktadır.

Uzungöl, vadinin ortasında yer almaktadır ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi'nin önünü kapatmasıyla meydana gelen doğal bir göldür. Çok yakınında yer alan "Şerah" köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evleri, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir.

Uzungöl'de yer alan yaylalar ise, Haldizen yaylası, Şekersu Yaylası, Garester Yaylası, Traşkapanı Yaylası, Veli Yaylası, Büyük Yayla, Multat Yaylası, Lustra Yaylası, Tabanoz Yaylası ve Derindere Yaylası olmak üzere görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Yaylalarda yer alan karadeniz mimarisinin özgün örneklerinden olan ahşap evleri mutlaka görmeniz gerekir.

Ne zaman gidelim?

Uzungöl, yılın her zamanı farklı güzelliktedir ve yılın her zamanı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Tüm mevsimler, uzungölde ayrı ayrı güzelliklerini sergilerler. Fakat bizce Uzungöl'ün gezilmesi gereken zaman yazlardır. Buna bağlı olarak, yazın çok yoğun turist ziyaretini göz önünde bulundurun.

Trabzon Uzungöl'de ne yenir?

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte, mükemmel bir manzara eşliğinde, kuymaklı serpme kahvaltı keyfini mutlaka denemenizi öneririz. Ailenizle birlikte uzungöl manzarasında yapacağınız bu kahvaltıyı uzun yıllar unutamayacaksınız.

Uzungöl yemekleri denilince akla ilk gelen kırmızı benekli alabalıktır. Uzungölü besleyen Haldızen Deresinin suyunda büyüyen kırmızı benekli alabalıklar, restoranlarda ızgarada ve tereyağında pişirilir. Uzungölde yiyeceğiniz kırmızı benekli alabalıkların tadına doyamayacağınıza eminiz.

Uzungöl'de Aktiviteler

Helikopter Turu, Yamaç Paraşütü, ATV Turu, Fotoğrafçılık, Alışveriş, Yürüyüş gibi aktiviteler, turistlerin Trabzon Uzungöl'de sıkça yaptıkları etkinliklerdendir.

Nasıl gidilir?

Trabzon Merkez'den Uzungöl'e sabah 06:00'dan akşam 19:00 a kadar otobüsler bulunmaktadır. Trabzon Uzungöl'e gitmek için araç kiralamak isterseniz, Trabzon Oto Kiralama sitemizden, yerinizden kalkmadan, sadece birkaç tıklama ile, hayalinizdeki araca ulaşabilir, Trabzon seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

WhatsApp'tan yazın