Trabzon Ayasoyfa Müzesi

Ayasofya Müzesi (Ayasofya Camii), 1250 Yılında Ortodoks Kilisesi olarak Trabzon İmparatoru I.Manuil tarafından inşaa edilmiş, 2013 yılında da cuma vakit namazı kılınması ile camiye çevrilmiştir.

Bir manastır kilisesi olan Ayasofya adı "Kutsal Bilgelik" anlamındadır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından Trabzon'un fethinin ardından da kilise olarak kullanılan Ayasofya, 1584 yılında Camiye çevrilmiştir. Günümüze kadar gelen süreçte, Rus işgalinde bir süre askeri depo ve hastane olarak kullanılan yapı, günümüzde halen anıt müze olarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretleri için hizmete açıktır.

Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ayasofya, taş işçiliği ile meşhurdur. Yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah ve gezgin araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Ayrıca, Hristiyanlık inancına mensup kişilerce kutsal bir mekan olarak değerlendirilen Ayasofya, kare haç planlıdır ve yüksek bir merkezi kubbeye sahiptir. Güney, kuzey ve batı tarafından üç ayrı girişi olan Ayasofya, bir kiliseye göre oldukça büyük bir yapıdadır ve günümüze kadar oldukça korunaklı bir biçimde gelmiştir. Cennet ile Havva'nın yaratılışı, Adem'in meşhur elmayı Havva'dan alışı, cennetten kovulma gibi konuları işleyen kabartmalar, son akşam yemeği, Hz. Isa'nın ayaklarının yıkanması, dört aziz tasviri, bir çocukla meryem gibi tasvirleri ile Trabzon'un en önemli tarihi ve kültürel mirasları arasında yer almaktadır.

Ziyaret Ederken...

Camii bölümünü günün her saati ziyaret edebilirsiniz. Müze kısmı ise, Hafta içi 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Trabzon Ayasofya Müzesinde, Müze Kart geçerlidir. Eğer Müze Kartınız varsa, Trabzon Ayasofya Müzesini ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. MüzeKart'ınız yoksa, giriş ücreti olarak 8 TL ödemeniz gerekmektedir.

Ayasofya Müzesi'ne nasıl gidilir?

Trabzon Ortahisar'da bulunan Ayasofya Camii şehir merkezinin girişinde, Meydandan 2-3 kilometre uzaklıkta, sahilde yer almaktadır. Hususi araç ile ziyaret edecek ziyaretçiler için, şehrin hemen hemen her yerinde tabelalar ile yönlendirme bulunmaktadır. Dolmuş veya belediye otobüsleriyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi'ne gitmek için araç kiralamak isterseniz, Trabzon Oto Kiralama sitemizden faydalanabilirsiniz. Birbirinden farklı model ve seçeneklerdeki araçlarımızdan sizin için en uygun olan bir tanesini sorunsuz ve güvenli biçimde kiralayabilir, Trabzon'un tarihi ve turistik mekanlarına doğru harika bir keşif gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp'tan yazın