Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü, Trabzon'un en önemli tarihi ve turistik mekanlarından biridir. 1912 yılında, o zaman tüccarlık yapan Konstantin Kabayanidis tarafından yaptırılmıştır. Trabzon Soğuksu bölgesinde yer alır. İlk etapta yazlık olarak kullanılmak üzere 1890 yılında başlayan inşaatın yapımı 22 yıl sürmüştür.

Atatürk, sonbahar gezisi münasebeti ile 19 Eylül 1924 tarihinde Trabzon'a gelmişti. Trabzonlular, o gün, Atatürk'ün onuruna bu köşkte yemek daveti verdiler ve onu bu köşkte ağırladılar. Trabzon Belediyesi, il özel idaresine ait olan köşkü satın alarak, Köşkü Atatürk'e hediye etti. Trabzon'dan Ankara'ya giden bir heyet, köşkün tapu ve anahtarlarını Atatürk'e verdiler.

Atatürk, bu tarihten sonra, Trabzon'a her geldiğinide bu köşkte kaldı. Son geliş tarihi olan 1937 tarihinde yine bu köşkte konakladı.

Atatürk'ün vefatından sonra, Belediye tarafından "Atatürk Müzesi" olarak kullanılmaktadır. Atatürk'ün Trabzon seyahatlerinden oluşan fotoğraflar, kullandığı eşyalar ve çeşitli belgeler müzede sergilenmektedir.

Bu köşkün bir başka önemi de, Atatürk'ün tüm mal varlığını millete bağışladığı önemli tarihi anlar, Atatürk Köşkü'nde gerçekleşmesidir. Bu tarihi anlara tanıklık eden Atatürk Köşkü, halen Trabzon Beledediyesinin himayesinde Atatürk Müzesi olarak Trabzon'u ziyaret eden yerli ve yabancı turislerin ziyaretine açıktır.

Ziyaret Ederken...

Trabzon Atatürk Köşkü'nü ziyaret ederken dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili de bilgi verelim. Köşkte ne yazık ki MüzeKart geçerli değil ve girişler ücrete tabi. Öğrenci girişleri 5 TL. Yetişkin ziyetçilerden ise 10 TL alınıyor. Köşk pazartesi ve perşembe günü kapalı. Bunun haricindeki günlerde 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Ayrıca köşk zaman zaman bakıma alındığı için ziyaretinizi planladığınız zamanlar ile ilgili mutlaka belediyeden bilgi almanızı öneririz.

Atatürk Köşkü'ne Nasıl Gidilir?

Trabzon Atatürk Köşkü'ne gitmek çok kolaydır. Kendi aracınızla ziyaret gerçekleştirecekseniz, Soğuksu Mahallesi güzergahını takip ederseniz, 15 dakikalık bir yolculukla köşke ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Belediye'nin Köşk otobüslerini veya ring araçlarını kullanarak gidebilirsiniz.

Eğer Trabzon Atatürk Köşkü'ne gitmek için bir araba kiralamak isterseniz, Trabzon Oto Kiralama sitemizde, siz ve aileniz için en uygun seçeneklerle mükemmel araçlarımız mevcuttur.

WhatsApp'tan yazın